Leírás
Zsilka Tibor az irodalmi kommunikációval foglalkozó, Frantisek Miko professzor által vezetett nyitrai kutatócsoport tagja, munkásságában az immár "iskolának" nevezhető csoport kutatási irányzata és módszertani eredményei jutnak kifejezésre. A kötet I. és III. részének tanulmányai egyrészt betekintést nyújtanak szerzőnk s az említett kutatócsoport módszertani műhelyébe, másrészt közérthető stílusban tudósítanak általában is a jeltudomány alapvető irányzatairól s ezen belül a szovjet szemiotikai kutatásokról. A kitűnő szakmai felkészültségről és széles irodalmi látókörről tanúskodó írások közül különösen a "Szépirodalmi szövegek vizsgálata kvantitatív módszerrel" című fejezetbe gyűjtött tanulmányok figyelemre méltóak.
A magyar nyelvű szakirodalomban ezek a felmérések úttörő jellegűek: az ismert francia nyelvstatisztikus, Guiraud képleteit - amint azt a magyarországi kritika is elismerte - épp Zsilka Tibor alkalmazta magyar anyagra elsőként.
Ismeretes, hogy az irodalmi alkotás belső összetevőinek felfedése és magyarázata két ellentétes irányból közelíthető meg. Az egyik mód az, amikor a kutató a szöveg nyelvi sajátosságai alapján interpretálja a tematikai szintet, a másik pedig az, amikor a témából kiindulva identifikálja a nyelvi kifejezőeszközök funkcióját. E tanulmánykötet azt bizonyítja, hogy a szerző vizsgálódásai során mindkét megközelítési móddal kísérletezik.
Az, hogy ezek az írások "intézményesen" szervezett tudományos kutatás szakszerű feltételeiben születtek és nagyobbrészt megjelentek az MTA kiadványaiban, voltaképpen tudományos értékük és társadalmi felelősségük szavatolása.
Vélemények
Paraméterek
Állapot | kopott, kicsit megviselt, könyvtári volt |
Kiadás éve | 1973 |